ATP Tour – Sunday, May 19, 2019 final results

No. 1 and No. 2 in a final that would well be reproduced in three week’s time.

Internazionali BNL d’Italia

Roma1Place: Rome, Italy
Dates: May 12 – 19, 2019
Category: ATP Tour Masters 1000 (joint event with the WTA Tour)
Prize Money: €5,791,280
Draw size: S56 – D24
Surface: Clay

Sunday, May 19, 2019
Final results

Singles final 

[2] Rafael Nadal (ESP) def [1] Novak Djokovic (SRB) 60 46 61

Doubles final 

[3] Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (COL) def [6] Raven Klaasen (RSA) / Michael Venus (NZL) 61 63

************************************ 

Banque Eric Sturdza Geneva Open

geneva-full-stanPlace: Geneva, Switzerland
Dates: May 18 – 26, 2019 
Category: ATP Tour 250
Prize Money: €586,140
Draw size: S28 – D16
Surface: Clay

Sunday, May 19, 2019
Final results

Singles, first round

Ernests Gulbis (LAT)  def Yoshihito Nishioka (JPN) 62 76 (7)
Juan Ignacio Londero (ARG) def Mischa Zverev (RUS) 64 64

Doubles, first round

Matthew Ebden (AUS) / Robert Lindstedt (SWE) def [2] Austin Krajicek (USA) / Artem Sitak (NZL) 63 76 (9)
Federico Delbonis / Leonardo Mayer (ARG) def. Denys Molchanov (UKR) / Igor Zelenay (SVK) 76 (4) 61

Qualifying, final round

(1st-round opponents in brackets)

[1/WC] Grigor Dimitrov (BUL) def. [7] Thomas Fabbiano (ITA) 75 63 (Federico Delbonis)
[2] Damir Dzumhur (BIH) def. [8] Tommy Paul (USA) 62 46 63 ([WC] Feliciano Lopez)
[3] Lorenzo Sonego (ITA) def. [5] Miomir Kecmanovic (SRB) 64 76 (5) ([5] Radu Albot)
Bernabe Zapata Miralles (ESP) def Kaichi Uchida (JPN) 61 61 (Taro Daniel)

************************************

Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon

Place: Lyon, France
Dates: May 18 – 26, 2019 
Category: ATP Tour 250
Prize Money: €586,140
Draw size: S28 – D16
Surface: Clay

Sunday, May 19, 2019
Final results

Singles, first round

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) def. [5] Dusan Lajovic (SRB) 76 (4) 64
John Millman (AUS) def Pablo Andujar (ESP) 61 63

Doubles, first round

[2] Ivan Dodig (CRO) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) def. Hubert Hurkacz (POL) / Steve Johnson (USA) 75 64
[4] Luke Bambridge / Johnny O’Mara (GBR) def Mikhail Kukushkin (KAZ) / Joran Vliegen (BEL) 64 36 [10-6] 

Qualifying, final round

(1st-round opponents in brackets)

Steven Diez (CAN) def [7] Quentin Halys (FRA) vs.  (Qualifying, final round) (Bernard Tomic)
[8] Maxime Janvier (FRA) def [1] Lloyd Harris (RSA) 61 6 (Qualifying, final round) ([6/WC] Richard Gasquet)
[WC] Jannik Sinner (ITA) def Tristan Lamasine (FRA) 64 63  (Qualifying, final round) (Mikhail Kukushkin)
[3] Jiri Vesely (CZE) def. [5] Grégoire Barrere (FRA) 36 63 62 (Qualifying, final round) (Taylor Fritz)

Shares 0