Canucks This Week: Week of Dec. 4, 2016 (Final results)

The last big junior event of the year down in Florida.

(Schnur wins in Tallahassee)

Orange Bowl Championships
Plantation, Fla. (ITF Junior Grade A)

Boys’ 18 singles

[3] Benjamin Sigouin
1st rd: lost to [Q] Sangeet Sridhar (USA) 76 (4) 46 60

Jack Mingjie Lin
1st rd: lost to [WC] Lukas Greif (USA) 63 75

Girls’ 18 singles

Carson Branstine
1st rd: def Lea Boskovic (CRO) 64 64
2nd rd: def [15] Dominique Schaefer (PER) 61 62
3rd rd: def [3] Claire Liu (USA) 61 26 63
QF: def Maja Chwalinska (POL) 26 63 64
SF: lost to [1] Anastasia Potapova (RUS) 64 60

[Q] Layne Sleeth
1st rd: def [10] Ellie Douglas (USA) 57 64 64
2nd rd: lost to Maja Chwalinska (POL) 64 63

[Q] Brindtha Ramasamy
1st rd: lost to [WC] Hailey Baptiste (USA) 67 (4) 62 62

Boys’ doubles

[1] Benjamin Sigouin / Miomir Kecmanovic (SRB)
1st rd: def Nicolas Mejia (COL) / Duarte Vale (POR) 60 61
2nd rd: def Trent Bryde / Brian Cernoch (USA) 64 62
QF: def Kenneth Raisma / Kristjan Jamm (EST) 64 63
SF: lost to Shinji Hazawa / Naoki Tajima (JPN) 16 76 (6) [10-8]

Jack Mingjie Lin / Finn Bass (GBR)
1st rd: def Timothy Sah / Sam Riffice (USA) 64 75
2nd rd: def Karl Friberg (SWE) / Max Stewart (GBR) 64 64
QF: lost to Shinji Hazawa / Naoki Tajima (JPN) 76 (3) 76 (6)

Girls’ doubles

Layne Sleeth /Maria Lourdes Carle (ARG)
1st rd: def [WC] Madeline Meredith (USA) / Alexandra Angyalosi (USA) 62 64
2nd rd: def Dominique Schaefer (PER) / Abigail Desiatnikov (USA) 61 61
QF: lost to [1] Olga Danilovic (SRB) / Anastasia Potapova (RUS) 64 63

[5] Carson Branstine / Taylor Johnson (USA)
1st rd: lost toDominique Schaefer (PER) / Abigail Desiatnikov (USA) 76 (5) 36 [10-7]

Brindtha Ramasamy / Nathalie Finch (USA)
1st rd: lost to Jiaqi Ren / Meiling Wang (CHN) 64 64

(All Orange Bowl live scoring can be found here)

  st ra Allertov1st rd: vs. 

Tallahassee Futures
Tallahasee, Fla. (ITF $25K Futures)

Singles

[8] Brayden Schnur
1st rd: def [Q] Quinton Vega (USA) 62 76 (6)
2nd rd: def Jared Hiltzik (USA) 46 63 64
QF: def [1] Sekou Bangoura (USA) 63 64
SF: def  Wil Spencer (USA) 63 64
F: def [Q] JC Aragone (USA) 75 36 62

Doubles

Brayden Schnur / Winston Lin (USA)
1st rd: def [2] Benjamin Lock (ZIM) / Anderson Reed (USA) 62 64
QF: def Dragos Ignat (ROU) / Wil Spencer (USA) 62 46 [10-8]
SF: lost to [4] Robert Galloway / Nathaniel Lammons (USA) 63 61

Kevin Kylar / David Hopkins (USA)
1st rd: lost to [3] Alex Lawson / Tim Kopinski (USA) 61 64

Singles qualifying

Tom Dynka
1st rd: Bye
2nd rd: lost to [15] David Hopkins (USA) 62 60

[16] Kevin Kylar
1st rd: Bye
2nd rd: lost to Alex Lawson (USA) 62 64

sa Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd: vs. 

Santo Domingo Open 2016
Santo Domingo, DR (ITF Futures $10K)

Singles

[Q] Washi Gervais
1st rd: def [WC] Luis Mauricio Bonilla (DOM) 62 62
2nd rd: lost to [4] Bruno Sant’Anna (BRA) 64 60

Singles qualifying

Sid Donarski
1st rd: lost to Jasel Beltre (DOM) 63 30 retd

Washi Gervais
1st rd: def. Javier Gonzalez Torres (COL) 62 61
2nd rd: def Jasel Beltre (DOM) 60 61
Final rd: def Sebastian Mermersky (BUL) 64 64

sa Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd: vs. 

Ramat Gan / Tel Aviv, ISR F17
Tel Aviv, Israel (ITF Futures $10K)

Singles

Martin Beran
1st rd: lost to [SE] Connor Farren (USA) 75 64

Doubles

[3] Martin Beran / Bernardo Saraiva (POR)
1st rd: def [WC] Michael Boguslavsky / Eitan Dray (ISR) 62 62
QF: def Alon Elia / Igor Smilansky (ISR) 63 62
SF: lost to [1] Maximilian Neuchrist / David Pichler (AUT) 75 36 [10-3]

sa Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd: vs. 

Tennis Organisation Cup
Antalya, Turkey (ITF Women’s Pro Circuit $10K)

Singles

[Q] Vanessa Wong
1st rd: lost to [8] Taysiya Morderger (GER) 62 60

Singles qualifying

Vanessa Wong
1st rd: Bye
2nd rd: def Andjela Novcic (SRB) 60 63
Final rd: vs. [7] Anna Ukolova (RUS) 67 (4) 63 60

Shareen Peterson-Paul
1st rd: lost to Andjela Novcic (SRB) 64 75

a Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd: vs. 

IV Circuito WTAS Castellon Spain
Castellon, Spain (ITF Women’s Pro Circuit $10K)

Singles

Catherine Leduc
1st rd: lost to [Q] Alicia Herrero Linana (ESP) 62 64

a Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd: vs. 

Combiphar Tennis Indonesia Open 2016 F5
Jakarta, Indonesia (ITF Futures $10K)

Singles

[Q] Kelsey Stevenson 
1st rd: def [WC] Aditya Hari Sasongko (INA) 57 63 63
2nd rd: lost to [8] Kento Takeuchi (JPN) 64 75

Singles qualifying

[5] Kelsey Stevenson
1st rd: Bye
2nd rd: def Daniel Gunawan (INA) 62 63
Final rd: vs. [13] Sharmai Dissanayake (SRI) 76 (4) 76 (4)

a Allertov1st rd: vs.  sa Allertov1st rd:

Orange Bowl Championships
Plantation, Fla (ITF Junior Grade A)
16-and-unders

Girls’ 16 singles

[Q] Ashley Chang (USA)
1st rd: def Alyssa Mayo (USA) 06 64 61
2nd rd: lost to [2] Oana Corneanu (ROU) 61 61

[LL] Raphaëlle Leblanc
1st rd: lost to [13/WC] Victoria Hu (USA) 62 63

[8] Alexandra Vagramov  – WD
1st rd: vs. Jayci Goldsmith (USA)

Oleksandra Gorchanyuk – WD
1st rd: vs. [3] Kacie Harvey (USA)

Boys’ 16 singles

[Q] Liam Draxl
1st rd: def Nathan Han (USA) 36 76 (5) 63
2nd rd: def [11/Q] P Schelcher Muro (ESP) 64 75
3rd rd: lost to Steven Sun (USA) 76 (5) 61

[SE] Cleeve Harper
1st rd: lost to [WC] Trey Hilderbrand (USA) 62 76 (1)

[LL] Alexandre Leblanc
1st rd: lost to [WC] Daniel Krulig (USA) 75 63

Girls’ 16 qualifying

(Nine Canadians in draw; two reach final round)

[LL] Raphaelle Leblanc
Final rd qualifying: lost to [4] Melissa Sakar (USA) 63 62 – made it as LL

[7] Ashley Chang
Final rd qualifying: def [16] Camila Ordonez (USA) 60 61

Boys’ 16 qualifying

(Five in draw; two reach final round)

[12] Alexandre Leblanc
Final rd qualifying: lost to [1] Daniel Moreno (MEX) 61 64

Liam Draxl
Final rd qualifying: def Maximilian Asamer (AUT) 60 61

Girls’ 18 qualifying

[3] Layne Sleeth
1st rd: def Roxanne Fine (USA) 60 60
2nd rd: def McCartney Kessler (USA) 61 62
Final rd: def. [12] Chloe Hamlin (USA) 61 61

Brindtha Ramasamy
1st rd: def. Nicole Uzcategui (USA) 61 61
2nd rd: def def [14] Salma Ewing (USA) 63 61
Final rd: def Nidhi Surapaneni (IND) 61 75

Alexandra Tutecky
1st rd: def Alexa Butera (USA) 64 62
2nd rd: lost to Madeline Meredith (USA) 63 62

Raphaëlle Lacasse
1st rd: lost to Nicole Conard (USA) 46 63 62

Kamilla Nella
1st rd: lost to [8] Amanda Meyer (USA) 61 61

Boys’ 18 qualifying

Malik Bhatnagar
1st rd: def Luke Sterling (BER) 60 60
2nd rd: lost to [12] Sangeet Sridhar (USA) 62 63

Aaron Diemer
1st rd: vs [6] Yusuf Khamis (EGY) 76 (3) 64

Conrad Koch
1st rd: lost to Taine Bernhard (RSA) 64 62

Aleksandar Petrovic
1st rd: def Felipe Hidalgo (USA) 61 64
2nd rd: lost to Sean Sculley (USA) 62 62

 

Shares 0

4 thoughts on “Canucks This Week: Week of Dec. 4, 2016 (Final results)

  1. Good for Brayden Schnur, winning the Tallahassee Futures tournament. Hope this is a sign of more titles in the future.

  2. Glad to see Brayden Schnur is doing well in his Futures tourney in both singles and doubles.

Comments are closed.