July 11, 2024

Open Court

MORE TENNIS THAN YOU'LL EVER NEED

Three Canadians are in action on the third day of Wimbledon qualifying, which features the second round.

Once again, Alexis Galarneau got the big show court for his match, which was against the veteran Richard Gasquet (he got to play on a packed Court Suzanne-Lenglen during qualifying at Roland Garros, where he met Frenchman Quentin Halys). He got a bit of a grass-court lesson, though.

Gabriel Diallo go the No. 8 seed, Colombian Daniel Elahi Galan. Who has some surprising results on the grass, and beat the Canadian in two close sets.

On the women’s side, Marina Stakusic made it, while Rebecca Marino and Carol Zhao were beaten in three sets on Tuesday.

And Stakusic is the only Canuck to be in the final round after a great comeback win on Wednesday.

 ************************************

Wimbledon Qualifying
Location: Roehampton, London
Surface: Grass
Category: Grand Slam
Dates:
June 24 – 28, 2024
Draws: S128

Wednesday, June 26, 2024
Final results

Men’s singles qualifying, 2nd rd

Canadian Content

[20] Richard Gasquet (FRA) def Alexis Galarneau (CAN) 61 60

[8] Daniel Elahi Galan (COL) def Gabriel Diallo (CAN) 64 76 (5)

 

Extra time

Sho Shimabukuro (JPN) def Jesper de Jong (NED) 76 (3) 46 76 [10-8]

 

The French

[1] Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) def Antoine Escoffier (FRA) 76 (5) 62

[2] Hugo Gaston (FRA) def Dino Prizmic (CRO) 46 75 62

[6] Luca Van Assche (FRA) def Li Tu (AUS) 75 36 76 [10-7]

Quentin Halys (FRA) def [WC] Jay Clarke (GBR) 63 36 63

Lucas Pouille (FRA) def Jiri Vesely (CZE) 76 (6) 62

Hugo Grenier (FRA) def [24] Zachary Svajda (USA) 57 76 (4) 75

 

[27] Mikhail Kukushkin (KAZ) def Benjamin Bonzi (FRA) 64 75

Denis Yevseyev (KAZ) def [28] Titouan Droguet (FRA) 64 76 (3) 

 

Upsets

Beibit Zhukayev (KAZ) def [17] Hamad Medjedovic (SRB) 67 (3) 75 64

Roman Andres Burruchaga (ARG) def [18] Stefano Napolitano (ITA) 64 64 

Maxime Cressy (USA) def [21] Thiago Agustin Tirante (ARG) 76 (9) 63

Timofey Skatov (KAZ) def [26] Lukas Klein (SVK) 76 (8) 76 (5)

Alejandro Moro Canas (ESP) def [29] Matteo Gigante (ITA) 76 (5) 62

Maxime Janvier (FRA) def [30] Emilio Nava (USA) 76 (1) 63

 

Seeds advancing

[3] Zizou Bergs (BEL) def Pierre-Hugues Herbert (FRA) 63 67 (4) 64

[4] James Duckworth (AUS) def Nicolas Moreno De Alboran (USA) 76 (6) 64

[5] Lloyd Harris (RSA) def George Loffhagen (GBR) 76 (6) 76 (5)

[9] David Goffin (BEL) def Yasutaka Uchiyama (JPN) 76 (4) 64

[10] Damir Dzumhur (BIH) def Nick Hardt (DOM) 64 36 61

[12] Cristian Garin (CHI) def Tomas Barrios Vera (CHI) 26 62 60

[16] Vit Kopriva (CZE) def Hugo Dellien (BOL) 64 36 61

[32] Leandro Riedi (SUI) def Patrick Kypson (USA) 62 36 75

 

Other results (in alphabetical order)

Radu Albot (MDA) def Yunchaokete Bu (CHN) 75 67 (10) 64

Mattia Bellucci (ITA) def Bernabe Zapata Miralles (ESP) 76 (3) 63

[ALT] Alex Bolt (AUS) def Rudolf Molleker (GER) 61 64

Mark Lajal (EST) def Henrique Rocha (POR) 76 (3) 63

Felipe Meligeni Alves (BRA) def Joris De Loore (BEL) 76 (3) 64

Otto Virtanen (FIN) def Alexander Ritschard (SUI) 67 (1) 75 64

Elias Ymer (SWE) def Marco Trungelliti (ARG) 67 (4) 64 62

 

Women’s singles qualifying, 2nd round

 

Canadian Content

Marina Stakusic (CAN) def [16] Chloe Paquet (FRA) 46 76 (5) 62

 

Extra time

[23] Lulu Sun (NZL) def Gabriela Knutson (CZE) 46 64 76 [10-6]

 

Americans

Amanda Anisimova (USA) def [4] Hailey Baptiste (USA) 67 (3) 75 61

Robin Montgomery (USA) def [10] Kamilla Rakhimova (RUS) 76 (0) 67 (4) 76 [10-4] 

 

[1] Katie Volynets (USA) def Simona Waltert (SUI) 63

[20] McCartney Kessler (USA) def Maya Joint (AUS) 26 64 62

Alycia Parks (USA) def Tereza Martincova (CZE) 61 63

 

[PR] Zarina Diyas (KAZ) def [29] Sachia Vickery (USA) 36 75 75 

[ALT] Valentina Ryser (SUI) def Varvara Lepchenko (USA) 62 67 (4) 63

 

The Aussies

Olivia Gadecki (AUS) def Harmony Tan (FRA) 46 64 62

[ALT] Maddison Inglis (AUS) def Natalija Stevanovic (SRB) 63 60

Talia Gibson (AUS) def Destanee Aiava (AUS) 76 (5) 46 75

 

Nuria Parrizas Diaz (ESP) def [7] Arina Rodionova (AUS) 75 76 (6)

Anca Todoni (ROU) def [32] Kimberly Birrell (AUS) 67 (2) 75 64

 

The Brits

[WC] Amarni Banks (GBR) def [26] Kayla Day (USA) 76 (6) 63

[WC] Hannah Klugman (GBR) def [28] Linda Fruhvirtova (CZE) 60 26 64

[WC] Sonay Kartal (GBR) def Sijia Wei (CHN) 64 46 61

 

Other Upsets

Alexandra Eala (PHI) def [14] Tamara Zidansek (SLO) 16 76 (9) 63

Lea Boskovic (CRO) def [15] Aliaksandra Sasnovich (BLR) 26 64 64

Elsa Jacquemot (FRA) def [21] Marina Bassols Ribera (ESP) 76 (4) 64 

 

Seeds advancing

[2] Zhuoxuan Bai (CHN) def Lanlana Tararudee (THA) 76 (4) 76 (7)

[3] Renata Zarazua (MEX) def [PR] Oksana Selekhmeteva (RUS) 36 63 64

[5] Erika Andreeva (RUS) def Despina Papamichail (GRE) 61 76 (4)

[8] Olga Danilovic (SRB) def Antonia Ruzic (CRO) 57 62 63

[18] Dalma Galfi (HUN) def Ipek Oz (TUR) 57 61 61

[24] Daria Snigur (UKR) def Katarina Zavatska (UKR) 63 61

[25] Eva Lys (GER) def Selena Janicijevic (FRA) 63 60

[30] Panna Udvardy (HUN) def Tena Lukas (CRO) 62 63

 

Other results (in alphabetical order)

Elena-Gabriela Ruse (ROU) def Dominika Salkova (CZE) 64 63

Zeynep Sonmez (TUR) def Polona Hercog (SLO) 26 64 60

Yuliia Starodubtseva (UKR) def Anastasia Tikhonova (RUS) 61 62

Gergana Topalova (BUL) def Anastasia Zakharova (RUS) 60 62

 

 

 

 

About Post Author